Loader

Jeżeli twój komputer lub laptop nie uruchamia się, nie panikuj. Podpowiemy ci, co zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Jeżeli nie uruchamia się, przyczyna może być naprawdę poważna, jak i błaha.

Najczęściej  mamy  do czynienia z problemem, który (niekiedy korzystając z umiejętności posługiwania się śrubokrętem i logicznym myśleniem) można samemu rozwiązać.

Mój komputer nie włącza się :

  • sprawdź zasilanie ( przewód, listwę zasilającą lub ups)
  • sprawdź zasilacz ( zewrzyj zielony przewód z czarnym – wtyczka ATX)

 

 

Stacjonarne komputery

Zasilacz w komputerze stacjonarnym również może stwarzać problemy. Niewiele osób posiada drugi zasilacz, który można dla sprawdzenia zainstalować. Pierwszym podejrzanym jest bezpiecznik, którego wymiana wymaga wyciągnięcia PSU i rozkręcenia jego obudowy.

Mój komputer nie uruchamia się - sprawdź zasilacz
Mój komputer nie uruchamia się – sprawdź zasilacz

Częstszym problemów jest też niespodziewane wyłączenie się komputera. Jeżeli dioda pokazuje, że zasilanie dochodzi, sprawdź czy przycisk zasilania jest w prawidłowej pozycji.

Stacjonarne komputery

Niewiele można zrobić aby naprawić zepsuty monitor. Łatwo jednak możesz sprawdzić, czy to właśnie on jest tutaj winien korzystając z nowych kabli zasilających, czy też na chwilę podłączając inny monitor.

Często klienci podłączają błędnie kabel VGA, DVI lub HDMI (od monitora) do zintegrowanej karty, mimo że posiadają kartę na PCIe.

Poniżej zdjęcie, które obrazuje potencjalny problem złego wpięcia kabla .

Zasada jest prosta, jeśli mamy poniżej drugie gniazdo VGA lub DVI lub HDMI, to tam należy wpiąć kabel od monitora.

ps. coraz częściej występują Display Port.

 

Mój komputer nie chce się uruchomić: usuń wszystkie dyski USB lub karty pamięci oraz inne urządzenia na USB

Zakładając, że nie masz problemu z zasilaczem i monitorem, być może coś wstrzymuje komputer przed rozpoczęciem ładowania systemu Windows. Klasycznym winowajcą jest tutaj pozostawiony w porcie USB pendrive lub karta pamięci w przeznaczonym dla niej slocie. Zazwyczaj bowiem BIOS stara się w pierwszej kolejności sprawdzić zewnętrzne nośniki (w tym karty) zanim uruchomi Windows. Podobny problem możesz napotkać, gdy pozostawisz płytę w napędzie DVD lub Blu-ray, więc tego również nie zapomnij sprawdzić.

Mój komputer nie chce się uruchomić: sięgnij po dysk ratunkowy

Widząc komunikaty o błędach lub gdy Windows zawiesza się przed przejściem do ekranu logowania skorzystaj z dysku ratunkowego. Jeżeli nie przygotowałeś go wcześniej możesz to zrobić na innym komputerze pobierając obraz dysku ratunkowego i wypalając go na płycie CD/DVD (możesz też skorzystać z pamięci USB). Wykorzystaj ją następnie do rozruchu na swoim komputerze i spróbuj rozwiązać problem z Windows. Jeżeli okaże się, że kłopot sprawia złośliwy kod skorzystaj z dysku ratunkowego oferowanego przez różnych dostawców antywirusowych rozwiązań.

Mój komputer nie chce się uruchomić: skorzystaj z trybu awaryjnego

Nawet jeżeli nie możesz uruchomić Windows, być może będziesz w stanie skorzystać z trybu awaryjnego. Jeżeli uda ci się go włączyć będziesz mógł cofnąć wszelkie zmiany, które spowodowały, że pełnowartościowy system nie może się uruchomić. Odinstaluj programy, które niedawno zainstalowałeś. Jeśli aktualizowałeś jakiś sterownik przywróć jego poprzednią wersję. Może się też okazać, że coś nie tak jest z kontem użytkownika i będziesz musiał stworzyć nowe.

Mój komputer nie chce się uruchomić: uszkodzony, lub niekompatybilny sprzęt

Jeżeli zainstalowałeś nową pamięć lub jakiś inny nowy podzespół to właśnie on może być przyczyną problemów. Usuń go i spróbuj uruchomić komputer.

Jeżeli twoja płyta główna oferuje możliwość skorzystania z testu POST zajrzyj do instrukcji i sprawdź co oznaczają wyświetlane LED-owe kody.

Często problem z rozruchem komputera pojawia się, gdy został on właśnie złożony. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas pozostawienie jedynie tych podzespołów, które są niezbędne do uruchomienia BIOS-u. Są to:

– Płyta główna

– CPU (z dołączonym radiatorem i wentylatorem)

– Karta graficzna (usuń zewnętrzną kartę pozostając jedynie przy zintegrowanej)

– jedna kość pamięci (w slocie 0 lub takim, który zaleca instrukcja użytkownika)

– Zasilanie

– Monitor

Najczęstsze powody, że komputer nie uruchamia się:

– niewłaściwe podłączenie kabli zasilających (oprócz dużego złącza 24-pin ATX płyty główne mogą też posiadać dodatkowe gniazdo 12v)

– podzespół nie jest poprawnie zainstalowany. Usuń pamięć, kartę graficzna i CPU i zainstaluj ponownie zwracając w przypadku procesora przede wszystkim uwagę na piny (czy nie są np. powyginane).

– kable zasilające nie są podłączone do karty graficznej (może wymagać podłączenia PCI-E)

– dysk twardy jest podłączony do niewłaściwego portu SATA

Mój komputer nie uruchamia się - sprawdź procesor
Mój komputer nie uruchamia się – sprawdź procesor

Jeżeli wszystkie powyższe rozwiązania nie pomogą być może niestety mamy do czynienia z zepsutym podzespołem. Często dotyczy to dysku twardego, co przejawia się m.in regularnym „klikaniem”, lub przebiegającym w kółko procesem rozpędzania się i zatrzymywania. Gdy nie przechowujesz na nim danych, które warte są skorzystania z usług firmy specjalistycznej możesz sięgnąć na własną odpowiedzialność po sieciowe porady. Np. część osób twierdzi, że w ich przypadku pomogło umieszczenie dysku na kilka godzin w zamrażarce. Jeżeli proces ten przyniósłby faktycznie oczekiwane rezultaty jak najszybciej zrób kopię zapasową i wymień niepewny dysk na nowy.

Artykuł sporządzony na podstawie innego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Back To Top